• Rezultate finale
  • Lista de start
  •

Delmadi Piatra-Neamţ a fost surpriza „Cupei Bacăului“

20 de medalii a câştigat echipa celor 16 sportivi, la nivelul secţiunilor cadeţi, juniori şi copii

Ediţia cu numărul IX a concursului „Cupa Bacăului“ la înot s-a dovedit a fi concursul perfect pentru tinerii înotători ai grupării pietrene Delmadi. Desfăşurată în două reuniuni (sâmbătă de după-amiază până seara şi duminică de dimineaţă până la prânz), întrecerea din bazinul olimpic băcăuan a reunit la start 290 de sportivi legitimaţi în cadrul a 19 cluburi de profil din ţară. Evenimentul sportiv a fost rezervat copiilor născuţi între anii 2002 şi 2009, iar înotătorii Marius Radu şi Norbert Trandafir (foşti participanţi la ediţia Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro) au oferit reprezentaţii demonstrative. CS Delmadi Piatra-Neamţ s-a întors de la Bacău cu 20 de medalii: 10 pentru locul I, 7 pentru locul II şi 3 pentru clasarea pe locul III. Ana Ştefură a obţinut cinci dintre medaliile pentru locul I ale echipei sale, iar la final s-a ales şi cu trofeul decernat celei mai valoroase sportive din concurs, la categoria celor născuţi în anul 2004. Pe podiumul întrecerii „Cupei Bacăului“ a urcat şi Delia Ana-Maria Zaharia, pentru cele două medalii de locul I şi altele trei pentru locul II. Ianis Grigorcea a obţinut un loc I, două locuri II şi un loc III, Andrei Mălinescu – un loc I, un loc II şi un loc III. Miruna Trenchea a câştigat un loc I şi un loc II, iar Alexia Olariu s-a ales cu un loc III. Remarcaţi în echipa condusă de Adrian Zaharia (preşedintele clubului) şi antrenorul coordonator Cătălin Stan au fost şi sportivii premiaţi cu menţiuni: Briana Merealbe (locul 4 la 50 metri fluture, la numai 2 secunde de locul I) şi Rareş Laiu. Acesta a obţinut un loc 5 la 50 metri fluture şi un locul 6 la 50 metri bras, iar la 50 metri spate a sosit la doar o secundă de podium. La „Cupa Bacăului“, pentru echipa Delmadi au mai participat înotătorii: Andrei Tihenea (locul VI bras), Vladimir Pantază, Olivia Blaga, Cassiana Olaru, Rebeca Timofte, Karina Lupu, Daria Mujdei (toţi cu record personal) şi Ionuţ Meraru. În perioada 9-13 noiembrie, Delia Zaharia va participa la Hunedoara, în cadrul Campionatului Naţional de junior, tineret şi seniori, în bazin scurt (25 de metri). La începutul lunii decembrie (9-11), aceeaşi sportivă de la CS Delmadi ne va reprezenta în cadrul ediţiei anului 2016 a Concursului Ţărilor Central Europene, întrecere programată la Kosice (Slovacia). Ana Ştefură şi Ionuţ Meraru vor mai concura în Campionatul Naţional de Poliatlon-cadeţi (12-14 ani) în perioada 15-18 decembrie, la Piteşti.